Trávníky

Trávník patří zpravidla k nejdominantnějším prvkům v zahradě. Hezký trávník má velký podíl na vzhledu celé zahrady. Kvalitně založený a pečlivě udržovaný trávník tak výrazně umocní celkový dojem. Mějte i vy nejkrásnější trávník široko daleko.

Výsev nebo travní koberec?

Zakládání trávníku nejčastěji provádíme výsevem travního semene nebo pokládkou travních koberců. Každá z těchto technologií má své výhody a nevýhody.

Výsev trávníku

Nejvýraznější výhodou založení trávníku výsevem je nízká cena. Nevýhodou vysévaného trávníku jsou vysoké nároky na péči zejména a v počátečních několika týdnech po výsevu. Čerstvě vysetý trávník má v prvních týdnech velmi vysoké nároky na zavlažování.

Trávník nesmí zaschnout, substrát s osivem musí být neustále vlhký! Je-li na zahradě instalován automatický zavlažovací systém stačí obvykle upravit závlahový cyklus podle potřeby. Je-li zahrada zavlažována manuálně, je třeba počítat s tím, že po výsevu bude majitel muset věnovat denně několik hodin důkladnému zavlažení celé oseté plochy.

Trávník by také neměl být v počátku vůbec zatěžován, je třeba ho odplevelovat a často sekat aby se rychle zahustil.

Travní koberec

Travní koberce mají hlavní nevýhodu ve vyšší pořizovací ceně. Při zvolení kobercového trávníku však získáte několik dalších výhod. Trávník je v podstatě ihned po pokládce možné používat, na rozdíl od vysetého trávníku. Během jednoho dne má majitel na zahradě vysoce kvalitní, profesionálně zapěstovaný trávník. V počátečním období tak v podstatě zcela odpadají starosti s odplevelováním a náročnější údržbou.

Zakládání trávníku

Nekvalitně založený trávník se bude do dobré kondice dostávat těžko a dlouho. I když bude jeho majitel investovat do údržby mnoho času a prostředků. Proto je nezbytné zakládání trávníku nepodcenit a neošidit. Pro trávník je především nezbytné připravit kvalitní podklad. Při zakládání trávníku vždy posoudíme kvalitu stávajícího terénu a zeminy na pozemku. Obvykle provedeme důkladnou kultivaci terénu, odstranění drnů a kamenů, ohumusování plochy nebo rozprostření vrstvy trávníkového substrátu.

Údržba trávníku

Druhou podmínkou dlouhodobě krásného trávníku je jeho pravidelná údržba. Trávník je třeba pravidelně zavlažovat a pravidelně sekat. Několikrát za sezónu je dobré trávník odplevelovat a přihnojovat, případně provést prořezání (vertikutaci) či provzdušnění (aerifikaci). Naše firma vám může nabídnout veškeré služby v údržbě trávníků a zeleně.


Tvorba webových stránek eBRÁNA s.r.o. Webové stránky a kvalitní CMS